4. CO JE NAŠE TO JE NAŠE
ZAHRANIČNÍ "OVOCE", KTERÉ V SOVĚTSKÉ ZEMI NIKDY NEPOROSTE. (1924)
(Izvěstija 16. března 1924)
Karikatura odkazující na rumunskou vládu v Besarábii. Sovětský svaz nikdy neuznal rumunskou anexi Besarábie. Rumunský voják zabodnutý v Besarábii, japonský voják na Sachalinu.
PAMATUJTE NA BESARÁBII, 10 LET... (1928)
(Izvěstija 26. ledna 1928)
Karikatura odkazující na rumunskou vládu v Besarábii. V roce 1940 byla Besarábie připojena k SSSR. Byla spojena s Moldavskou ASSR a vytvořila Moldavskou SSR. O přesné hranice Moldavska se vedou bojové operace dodnes, Rusko si nárokuje Podněstří, kde v roce 1991 vytvořilo Podněsterskou moldavskou republiku.
PŘÁTELSKÁ RUKA NAD POBALTSKÝMI STÁTY. (1934)
Karikatura zobrazující choutky německého nacistického režimu. Země na mapě (shora dolů) - Finsko, Estonsko, Lotyšsko, část Litvy a část Polska - byly dříve součástí ruského impéria.
USLINTANÉ SNY DVOU PŘÁTEL (1935)
Německý sen: "Ukrajina... Pobaltí..." Japonský sen: "Mongolsko... Dálný východ..."
Karikatura zobrazující Německo a Japonsko, slintající při představě budoucího dobytí sovětského území.
KARTY FAŠISMU JSOU VYLOŽENY NA STŮL (1935 a 1936)
Karikatura zobrazující plány nacistického Německa, zleva doprava: "Mapa Litvy", "Mapa Severního Slezska", "Mapa Rakouska", "Mapa Československa", "Mapa sovětské Ukrajiny", "Mapa Memelu", "Gdaňsk", "Mapa Alsaska-Lotrinska".
Inkoustová kresba datovaná 1936 a podoba otištěná v listu Izvěstija 1. dubna 1935 s podtitulkem "Po rozhovorech v Berlíně"..
KOŠŤATA ZAMETAJÍ V POBALTSKÝCH ZEMÍCH (1940)
Karikatura opěvující sovětskou okupaci Litvy, Lotyšska a Estonska.
Nešťastní pánové: "Šokující! Jak může někdo takhle zacházet s našimi kulturními hodnotami?!"
"Kulturní hodnoty", zleva nahoře ve směru hodinových ručiček: "Superzisky bankéřů a průmyslníků", "Národnostní útlak", "Nezaměstnanost", "Intriky válečných štváčů", "Vykořisťování", "Akcie", "Rižské kachny" (pomluvy), "Protisovětské falšování a lži" (papír, který drží kachna), "Otroctví", "Policejní tyranie".
SOUD NAD SOUDEM (1940)
Nápis na spodním okraji: "O procesu s komunistickými poslanci v Paříži". Požadavek dělníků: "Zastavte imperialistickou válku! Pryč s kapitalistickou reakcí!"
Karikatura odsuzující "kapitalistickou spravedlnost". Obrázek odkazuje na pronásledování komunistů ve Francii, kdy byla francouzská komunistická strana postavena mimo zákon poté, co byl podepsán pakt Molotov-Ribbentrop (smlouva o spojenectví mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem) a francouzští komunisté odmítli odsoudit spojenectví Josifa Stalina s Hitlerem s tím, že smlouva zaručuje mír, zatímco odporovat Hitlerovi znamená válku.
DVA SVĚTY (1940)
Karikatury oslavující uzavření smlouvy o spojenectví mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem, známou také jako pakt Molotov-Ribbentrop. Smlouva byla považována za konec staré Evropy s její civilizací, za začátek nového světového řádu. Zatímco na západě zuří válka, v Rusku je mír. Pakt platil až do 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz.
Úryvky filmových svědectví z archivu USC Shoah Foundation nám umožňují naslouchat životním příběhům těch, kdo období zachycovaná propagandistickými obrázky Borise Jefimova zažili na vlastní kůži.
Blima Martyniuk vyrůstala v kosmopolitním městě Černovice v Bukovině, na hranicích s Besarábií, k jehož rozvoji za staré monarchie přispěl i český stavitel Josef Hlávka. Po první světové válce město připadlo Rumunsku, v roce 1940 jej ale i s přilehlými oblastmi anektoval Sovětský svaz.
Samuil Klibanskii popisuje nelehkou situaci v Litvě a tragický dopad dvojí okupace za druhé světové války na židovskou populaci země.