7. PRAŽSKÉ JARO 1968 JAKO NACISTICKÉ SPIKNUTÍ
České veřejnosti asi není třeba vysvětlovat, co znamenala srpnová invaze a okupace v roce 1968. Nicméně pro sovětskou a ruskou propagandu tato událost zůstává záchrannou misí zachraňující Československo před nacisticko-sionistickým spiknutím organizovaným NATO.
ČÍM VYŠŠÍ VLNY, TÍM HLUBŠÍ JEJICH PROPAD (1968)
Vlevo originální inkoustová kresba, vpravo verze otištěná v listu Izvěstija 7. září 1968.
Karikatura zobrazuje rozhlasové stanice svobodného světa vysílající do Československa. Vlny shora dolů: "Deutsche Welle", "Hlas Ameriky", "BBC". Nápis na vlajce: "Kontrarevoluce" a nezbytná svastika, hákový kříž. Vpravo je zobrazen A. Dubček, první tajemník ÚV KSČ, který je dodnes připomínán pro svůj polovičatý pokus o reformu komunistického režimu během Pražského jara, vlevo Ota Šik, jedna z klíčových postav ekonomických reforem, které byly přerušeny invazí a okupací Československa.
NEPOJMENOVANÁ KARIKATURA Z ROKU 1968
Buben: "Drang nach Osten! (tažení na východ)! Hraniční nápis: "Socialistické Československo". Tužkou dole: "Černý lev" manévruje nebo je mimo dosah..."
NEPOJMENOVANÁ KARIKATURA Z ROKU 1968
Postavy vlevo představují západní Německo a NATO, ruce vpravo představují země Varšavské smlouvy (SSSR, Polsko, NDR, Maďarsko), jejichž armády v srpnu 1968 pod vedením Sovětského svazu vtrhly do Československa, aby zastavily drobné demokratizační snahy známé jako Pražské jaro.
JEJICH HAVÁRIE (1968)
Cedule držená postavou představující německou snahu o znovuzískání Sudet, revanšismus: "Vyrvat Československo ze socialistického tábora". Postava uprostřed: NATO. Cedulka, kterou drží postava představující německý militarismus: "Mnichov platí!" (Odkazuje na tzv. mnichovskou dohodu z roku 1938 o odstoupení československého pohraničí). Automobil: "Revanš" (odplata).
ZÁPLAVA SLZ NA PAMÁTKU ČESKOSLOVENSKÉ KONTRAREVOLUCE (1968)
Svastika: "Velký pláč pro československou kontrarevoluci". "Návrh kašny pro centrální náměstí v Bonnu".
DVA TISÍCE... SLZ (1968)
Kreslený vtip oslavující okupaci Československa. Postavy truchlících - "NATO". Stuha na smutečním věnci: "Výdaje za pokus o odtržení Československa od socialistického tábora".
Dokument v odpadkovém koši: "2000 slov", jde o odkaz na manifest, který v červnu 1968 sepsal Ludvík Vaculík a podepsali ho nejen spisovatelé, intelektuálové a vědci, ale také víc než 150 000 běžných občanů. Rychle se stal symbolem Pražského jara, zjevně i pro ruské propagandisty.
KARIKATURA BEZ NÁZVU (1968)
Text na štítu: "Sovětsko-československá smlouva".
Text popisující „válečné štváče“: NATO (helma), revanšismus (dýka). Kresba odkazuje na smlouvu o dočasném pobytu vojsk uzavřenou 16. října 1968, tj. několik týdnů po srpnové invazi . Okupační vojska na našem území zůstala až do pádu bolševického režimu.
Úryvky filmových svědectví z archivu USC Shoah Foundation nám umožňují naslouchat životním příběhům těch, kdo období zachycovaná propagandistickými obrázky Borise Jefimova zažili na vlastní kůži.
Karel Bernáth vzpomíná na okupaci země v srpnu 1968.